Yemek tarifi paylaşarak internetten para kazanmak

Birçok kadının kendine özgü yemek tarifleri vardır. Kadınlar bu tarifleri her yıl onlarca defa kullanırlar ve yemek yaparlar. Peki hiç bu tarifleri paylaşarak para kazanabileceğinizi düşündünüz mü? internette dolaşırken hiç yemek tarifi sitesine rastladınız mı? işte o sitelerin sahipleri yemek tarifi paylaşarak para kazanıyor.

Birçok defa internetten para kazanmanın sınırı yoktur demişimdir. Bu yazıda da diyorum. O kadar geniş bir şeydir ki internet, hiç ummadığınız alanlardan para kazanabilirsiniz 🙂 yemek tarifleri de bu şekilde bir alandır. Bu alanda rekabet çok fazladır ama yine de kendi özgün tariflerinizle ve okuyucularınıza gösterdiğiniz ilgiyle siz de rekabete dahil olabilirsiniz.

Yemek tarifi paylaşarak para kazanmak

Yemek tarifi paylaşarak para kazanmak

Yemek tarifi paylaşarak para kazanmak

Öncelikle bu işin mantığını kısaca açıklayayım. Tariflerinizi paylaşmak için bir siteye veya bloga ihtiyacınız var. Bir blog açarak işe başlayabilirsiniz. Blogger ile ücretsiz bir şekilde blog açabilirsiniz ancak bu sizi hiçbir yere götürmez. Size tavsiyem host ve domain işe wordpress tabanlı bir blog açmanız(isimler sizi korkutmasın aslında çok basit şeylerdir 🙂 )

Host, domain ve wordpress nedir?

Host ve domain kavramlarını açıklamak istiyorum. Host, blog dosyalarını ve yemek tariflerinizi barındıracağınız alan anlamına geliyor. Yani en basit şekilde açıklamak gerekirse, flash belleklerin internetteki hali diyebiliriz 🙂 Domain ise blogunuzun adı demek oluyor. Mesela www.paraicin.com bir domaindir. Sizin blogunuzun domaini de atıyorum www.bilmemnenintarifleri.com gibisinden bir site olabilir 🙂 Bu hizmetleri çeşitli firmalar sağlar. İhtiyacınıza göre yıllık en az 25-30 tl’den yıllık en fazla 90 TL’ye kadar host ve domain bulabilirsiniz. Bu sitenin host ve domain sağlayıcısı Alastyr’dir ve ben oraya host+domain parası olarak yıllık 72 tl ödüyorum.

WordPress nedir?

WordPress sitenizin yönetim şeklidir. WordPress sayesinde blogunuzu yönetirsiniz. WordPress sayesinde hiçbir internet bilgisine sahip olmadan bir blog açabilirsiniz ve o blogu çok üst seviyelere taşıyabilirsiniz. Dünyanın önde gelen sitelerinden birisi olan Mashable, wordpress tabanlı bir sitedir. WordPress tamamen ücretsizdir.

Blog açtıktan sonra ne yapmak gerekiyor?

Blog açtıktan sonra blogunuza ziyaretçi çekmeniz gerekiyor. Bunun için de google, facebook, twitter, pinterest, youtube gibi siteleri kullanman gerekiyor. Ziyaretçi çekebilmek için blogunuzda bol bol tarif paylaşmalısınız. Bu tarifler daha önce hiçbir yerde paylaşılmamış olmalı. Yani kopyala yapıştır tarzı olmamalı, tamamen özgün olmalı. Eğer başka sitelerden kopyala yapıştır yaparak tarif eklerseniz google üzerinden ziyaretçi çekemezsiniz. Blogunuzun en önemli içerik kanalı google’dır. Siz tarif ekledikçe google’dan blogunuza ziyaretçiler gelir.

Mesela siz kısır tarifi diye bir tarif yazdınız ve paylaştınız. Google’a birisi kısır tarifi yazarsa ve sizin blogunuza tıklarsa ziyaretçi kazandınız demektir. Ne kadar çok tarif paylaşırsanız blogunuzun otoritesi o kadar çok artar ve o kadar çok ziyaretçi kazanırsınız. İçeriklerinizi sosyal medyada paylaşarak da ziyaretçi çekebilirsiniz ama en önemlisi google üzerinden gelen ziyaretçilerdir. Yemek tarifi paylaşarak para kazanmak için en önemli şeylerden bir tanesi kesinlikle ziyaretçilerin sayısıdır.

Blogumdan nasıl para kazanacağım?

Birçok tarif paylaştıktan sonra sıra geldi para kazanmaya. Para kazanmak için reklam almalısınız. Bunu da en iyi Google Adsense sağlar. Adsense sayesinde blogunuzda reklamlar görünür ve insanlar bu reklamlara tıklar. Siz de bu sayede para kazanırsınız. Ne kadar çok ziyaretçi = o kadar çok para demektir. Günde 1000 ziyaretçiniz olsa ve bu ziyaretçilerin %2’si reklamlarınıza tıklasa 20 kişi eder. Tıklama başına 10 kuruş aldığınızı düşünürsek 20×0,10=2 TL yapar. 30×2=60 TL. 1000 ziyaretçili bir blogtan aylık en az 60 tl kazanırsınız. Ziyaretçi sayısı ne kadar artarsa o kadar çok para kazanırsınız.

Konu hakkında

Bu yazıda yemek tarifi paylaşarak para kazanmak hakkında genel ve yüzeysel bilgiler verdim. Blog açarak para kazanmak çok daha geniş kapsamlı bir konudur ancak bu sizin gözünüzü korkutmasın. Eğer bu işi yapmakta kararlıysanız size tavsiyem “host, domain, wordpress, seo, ftp” kavramlarını araştırıp bu konularda bilgi edinmeniz doğrultusunda. Emin olun çok kolay şeyler ve herkes internetten para kazanabilir. Yemek tarifi paylaşarak para kazanmak sizin için de kazançlı bir işe dönüşebilir. Günde 1-2 saat ayırarak ayda yüzlerce tl kazanabilirsiniz ve bu da sizin için iyi bir ek gelir kapısı olur 🙂

Yazar hakkında bilgi

Kazandiran

www.paraicin.com adresinde Türk insanına para kazandırabilmek amacıyla yazı yayınlayan Satış ortaklığı, blogculuk ve borsa hakkında deneyimli kişi.

14 Yorum
 1. Jale
  • Kazandiran
   • nuray
    • Kazandiran
  • Serdal demir
   • elif
 2. fatmanur
  • Kazandiran
 3. Hamide
 4. Gül ÖZBAYRAK
  • Kazandiran
 5. Ayşe
 6. Alia Rior
 7. aysel

Ne düşündüğünü bilmek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok sevdiğim, doğru bir söz
Google+