Warren Buffett’dan öğrenilecek 7 ders

Warren Buffett'dan öğrenilecek 7 ders

Warren Buffett’dan öğrenilecek 7 ders

Yatırım ve iş dünyası ile ilgilenen hemen hemen herkes Warren Buffett’ın kim olduğunu bilir. Ancak bilmeyenler için öncelikle Warren Buffett’ı tanıtmak istiyorum. Kendisi dünyanın en iyi yatırımcısıdır. Yaşayan bir efsanedir. Sıfırdan başlayarak dünyanın en zengin insanı konumuna gelmiş, ardından da servetinin büyük bir kısmını Melinda & Bill Gates vakfına bağışlayarak bu sıralamadaki yerini kaybetmiştir. 31 milyar dolar veya daha fazla bağış yapmasına rağmen şu anda hâla dünyanın en zengin ilk 5 ismi içerisinde yer almaktadır.

Peki Warren Buffett’ı bu kadar başarılı yapan ne? sıfırdan başlayarak nasıl bu duruma geldi? Kendi yaşadığı tecrübeleri ve hataları anlatarak insanların ders çıkarmasını isteyen Warren Buffett, bugüne kadar gelmiş geçmiş en büyük yatırımcı olarak biliniyor. Ben de sizlere bir katkım olsun diye Warren Buffett’dan öğrenilecek 7 ders başlıklı bu yazıyı paylaşıyorum. Umarım bu yazı ile size fayda sağlayabilirim 🙂

Warren Buffett’dan öğrenilecek 7 ders

1.Sevdiğiniz işi yapın

Belki de Warren Buffett’ın hayatından çıkarılacak en önemli ders budur. Kendisi yatırım yapmaya aşık olan birisi. Gününün 18 saatini yeni yatırım alanları arayarak geçiren birisinden söz ediyoruz. Sizce bu işi sevmeyen birisi, günde 18 saatini ayırabilir mi? “iş bitse de evime gitsem” diyenlerden iseniz, bir an önce ya tutumunuzu değiştirmelisiniz ya da işinizi. Çünkü eğer işinizi sevmiyorsanız, çok para kazanma ve başarılı olma şansınız çok düşük. Yani ilk ve öncelikli ders: Yaptığınız işi sevin.

2.Kendinize yatırım yapın

Çok ama çok önemli bir ders. İnsan kendisine yatırım yapmıyorsa gelişemez. Kendinize yatırım yapın derken demek istediğim şey, kendinizi bir konuda geliştirin. Örneğin vücudunuzun güzel görünmesini istiyorsanız gidin bir fitness salonuna yazılın ya da borsa ile para kazanmak istiyorsanız borsa kitapları okuyun veya finans kanalları izleyin. Diğer kültürleri öğrenmek istiyorsanız dil öğrenin, seyahat edin vs vs. Bu liste uzar gider. Mutlaka kendinize yatırım yapın. Unutmayın, fakirler başkalarına yatırım yapar zenginler ise kendilerine yatırım yapar. Belki de zenginler ile fakirleri birbirinden ayıran en önemli nokta budur.

3.Anlamadığınız işi yapmayın

Bir işi tam olarak anlamıyorsanız o işi yapmayın” der Warren Buffett. Çünkü bu durumda risk faktörü ortaya çıkıyor. Zaten risk dediğimiz şey, bilmediğiniz bir şeyi yapmaya kalkınca ortaya çıkar. Basketbol oyuncusu ile futbol oyuncusu basket atmaya çalışsa ve ortada bir bahis olsa paranızı kime yatırırsınız? eğer aklınız varsa paranızı basketbolcuya yatırırsınız çünkü o her zaman basket atıyor ama futbolcu atmıyor. Futbolcuya yatırılan para = risk demektir. İşte böyle durumlarda anlamadığınız işi yapmayın. Bir işi anlamadan yaparsanız bu iş riskli bir iş olur.

4.İhtiyacınız olmayanı almayın

İnsanlar bugünlerde iyice saçmaladı. Eline para geçen ihtiyacı olmasa bile gidip bir şey alıyor. İlle o para harcanacak mantığı var. İnsanlar bu yüzden finansal özgürlüğe kavuşamıyor. Saçma sapan işe yaramaz şeyleri alıp duruyorlar. Sonuç ne? masanın üzerinde bir sürü saçma sapan eşya. Bakın bu gerçekten çok ciddi bir konu. İhtiyacınız olmayan şeyleri almayı bugünden itibaren bırakın. İhtiyacınız olmayanı almayın ve paranızı biriktirin. Günde 10 tl biriktirseniz ayda 300 tl, 1 yılda 3600 tl para biriktirirsiniz. 10 yıl boyunca böyle birikim yaparsanız 36.000 TL paranız olmuş olur ve bu parayı yatırım olarak kullanarak katlayabilirsiniz. Günlük 10 TL çok gelebilir ama aslında değil. Bir günde nelere para harcıyorsunuz bir düşünsenize. Belli bir miktarda para kazanıyorsunuz ve kazandığınız bu parayı saçma sapan şeylere veriyorsunuz. Bunu yaparsanız hiçbir zaman zengin olamazsınız.

5.Riski anlayın

Risk kavramı bilmemekten meydana gelir. Eğer bir işi biliyorsanız o iş riskli değildir. Futbolcunun mu penaltı atması daha risklidir yoksa basketbolcunun mu? tabii ki basketbolcunun. Çünkü futbolcu her zaman penaltı vuruşu yapıyor ama basketbolcu yapmıyor. Yani, riski en aza indirmek için öncelikle yaptığınız işi bilmelisiniz.

6.Anlaşmayı önceden öğrenin

Kar fırtınası Warren Buffett’in oturduğu yeri vurmuştur. Dedesi ise dükkanının önündeki karları küremesi için Warren Buffett ve arkadaşını ikna etmeye çalışmaktadır. Dedesi onlara demiştir ki “karları küreyin, size iyi miktarda para vereyim.” Warren Buffett ve arkadaşı hemen kabul etmiş bu teklifi. Saatlerce çalışmanın ardından karları küremişler. İş bitiminde dedesinin yanına gittiklerinde Warren Buffett’ın aldığı para 90 cent’tir(bizim 90 kuruş gibi) Warren Buffett ve arkadaşı bu duruma hem çok şaşırmış hem de çok kızmıştır. İşte o gün Warren Buffett şu dersi öğrenmiştir: Yapacağınız işin anlaşmasını önceden kararlaştırın. O günden sonra kendisi asla anlaşmayı bilmeden iş yapmamıştır.

7.İtibarınızı her zaman koruyun

Warren Buffett için en önemli ilkelerden bir tanesi itibarı korumaktır. Kendisi der ki “Güven 20 yılda zor kazanılır ama 20 saniyede kaybedilebilir” Çok doğru bir söz. Yaptığınız davranışlarda her zaman itibarınızı koruyun. Vizyonunuzdan, düşüncenizden ve hedeflerinizden asla ödün vermeyin. İtibar paradan daha üstündür. Asla itibarınızın üzerine parayı koymayın.

BONUS: Farklı olun

Kendisi farklı olmayı zenginliğin şartlarından bir tanesi olarak görür. Hatta birçok kez diğerlerinin tam tersini yapın diye öğütlerde bulunur. Özellikle kendisi bir borsa yatırımcısı olduğu için borsada farklı olmayı ilke edinmiştir. Diğerleri alırken satar, diğerleri satarken alır. Böyle bir insan Warren Buffett 🙂

Sanıyorum ki herkesin Warren Buffett’dan öğrenecek çok şeyi vardır. Ben sadece sizlere en çok dikkat çeken şeylerden bahsettim. Size tavsiyem mutlaka Warren Buffett’ı araştırın ve nasıl bir hayat yaşadığını kendi gözlerinizle görün. Kendisi gerçekten yaşayan bir efsanedir. Warren Buffett’dan öğrenilecek 7 ders ve +1 bonusu sizlerle paylaştım. Eğer siz de başkalarıyla paylaşmak istiyorsanız, bu yazıyı facebook veya twitter’da paylaşabilirsiniz…

Yazar hakkında bilgi

Kazandiran

www.paraicin.com adresinde Türk insanına para kazandırabilmek amacıyla yazı yayınlayan Satış ortaklığı, blogculuk ve borsa hakkında deneyimli kişi.

Yanıt yok

Ne düşündüğünü bilmek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok sevdiğim, doğru bir söz
Google+