Siz hala tasarruf etmiyor musunuz?

Siz hala tasarruf etmiyor musunuz?

Siz hala tasarruf etmiyor musunuz?

Dünyadaki en zengin insanların tasarruf manyağı olduğunu biliyor musunuz? Zengin insanlar şu anda oldukları konuma kolay kolay gelmiyor. Hepsi çalışkan, akıllı ve fırsatçı insanlar. Ama bu özelliklerine ek olarak bir de çok tasarruflular. Bahsettiğim tasarruf sadece paradan değil. Zamandan, mekandan, paradan… Kısacası zengin insanlar her şeyden tasarruf etmeyi çok iyi bilen insanlar.

Dünyanın birçok yerinde insanlar tasarruf yapa yapa zengin olurken, siz hala tasarruf etmiyor musunuz? Her gün belli bir miktar tasarruf etseniz birkaç yılda elinizde ne kadar para olur hiç düşündünüz mü? Tasarruf konusundaki fikirlerimi aşağıda belirttim. Umarım faydam olur.

Siz hala tasarruf etmiyor musunuz?

Günde 5 tl tasarruf ettiğinizi düşünmenizi istiyorum. Ayda 150 tl yapar. 1 yılda 1.800 tl yapar. 10 yılda ise 18.000 tl yapar. Gördüğünüz gibi günde sadece 5 tl tasarruf ederek 10 yılda 18.000 tl para biriktirmiş oluyorsunuz. Peki günde 5 tl tasarruf etmek zor mu? Zor falan değil. Günde nelere para harcadığınızı bir düşünsenize. Özellikle sigara, alkol vb. alışkanlıkları olanların tekrar tekrar düşünmesi gereken bir konu.

Günde 5 tl sizin işe gidiş geliş paranız için ayırdığınız otobüs bütçesi olabilir. İş yerinize yürüyerek veya bisikletle giderek 5 tl tasarruf etmiş olursunuz. Abur cubura günde 5 tl ayırdığınızı düşünün. Fast food’a, saçma sapan yiyeceklere, gerek duymadığınız elektronik eşyalara her gün para harcıyorsunuz. Boşuna harcadığınız bu paraları biriktirseniz emin olun çok daha iyi olur.

Arkadaşlar günde 5 tl biriktirmek gerçekten hiç de zor değil. Hatta ben insanlara günde en az 10 tl biriktirmelerini tavsiye ediyorum. Dışarıdan yemek yiyorsanız yemeyin, çay bahçesinde veya cafelerde 30 tl harcıyorsanız 20-25 tl harcayın. Ufak tasarruflar ile zaman içerisinde çok iyi paralar biriktirebilirsiniz. Bu paraları daha da katlama imkanı yine sizin elinizde. Biriktirdiğiniz parayı yatırım yapmak için kullanırsınız, birkaç yıl içerisinde daha da fazla kâr edersiniz.

Sizden istediğim tek şey gün içerisinde yaptığınız harcamaları bir düşünün. Düşünün ve gereksiz olan harcamaları kesin. Bu harcamaları kesin ve biriktirin. Bakın emin olun paranızı biriktirdikçe daha fazlası gelecek. O kadar çok saçma sapan şeyler satın alıyoruz ki, tasarruf etmeye para kalmıyor. Ben öğrenciliğim zamanında günde 5 tl rahatlıkla biriktiriyordum. Emin olun siz de biriktirebilirsiniz.

Günde 10 tl biriktirerek 10 yılda 36.000 tl paranız olabilir. Bu 36.000 tl ile neler yapabileceğinizi bir düşünün. İş kurabilirsiniz, araba alabilirsiniz, çocuğunuz varsa rahatlıkla okutabilirsiniz, gezmek istediğiniz yerleri gezebilirsiniz, yatırım yaparak paranızın daha da değer kazanmasını sağlayabilirsiniz, yardıma ihtiyacı olanlara yardım edebilirsiniz, emekliliğinizde rahat etmek için bu parayı kullanabilirsiniz… Aklıma şimdilik sadece bunlar geliyor ama eminim ki çok daha fazla şey yapabilirsiniz tasarruf ettiğiniz paralar ile…

Siz hala tasarruf etmiyor musunuz? Size tavsiyem bugünden itibaren tasarruf etmeye başlayın. Gereksiz, olmasa da olur dediğiniz harcamaları kesin ve finansal özgürlüğü yakalamak için bir adım atın. Günde en az 5 tl tasarruf etmeyi alışkanlık haline getirin ki, ileride rahat bir yaşam sürebilesiniz…

Yazar hakkında bilgi

Kazandiran

www.paraicin.com adresinde Türk insanına para kazandırabilmek amacıyla yazı yayınlayan Satış ortaklığı, blogculuk ve borsa hakkında deneyimli kişi.

2 Yorum
  1. Muhammed Can İnan
    • Kazandiran

Ne düşündüğünü bilmek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok sevdiğim, doğru bir söz
Google+