Pasif gelir nedir

Pasif gelir nedir

Pasif gelir nedir

Pasif gelir kavramı 1990’lı yıllarda bütün dünyaya yayılmaya başladı. Aslında çok daha önceden de bu sistem vardı ancak bir adı yoktu. Uzun zamandan beri insanlar pasif gelir yöntemi ile kazanç elde etmektedir. Peki pasif gelir nedir? nasıl pasif gelir elde edilir?

Pasif gelir nedir

Pasif gelir, siz bir şey yapmasınız da size gelen gelirdir. Yani uyurken, gezerken, internette dolaşırken, televizyon izlerken vb. durumlarda para kazanırsınız. Kulağa çok hoş geliyor değil mi? 🙂 Ancak pasif gelir oluşturabilmeniz için genellikle paraya ihtiyacınız vardır.

Bu yöntem daha çok para ile para kazanma olarak bilinir. Eğer paranız varsa bu para sizin için çalışır ve size sürekli olarak para kazandırır. Zaten zenginler ile fakirleri birbirinden ayıran en önemli özellik budur. Zenginler paralarını çalıştırır, fakirler ise para için çalışır. Zenginler sürekli kâr ederken, fakirler ise para kazanmak için sürekli çalışmak zorundadır.

Zenginlerin gittikçe zenginleşmesinin sebebi, yukarıda yazdığım sebepten dolayıdır. Onlar kazandıkları paraları işçisi yaparlar ve bu sayede paralarına para katarlar. Fakirler ve orta sınıf vatandaşlar sürekli ay başını ya da maaş gününü beklerler ve hayatları bu şekilde geçer gider. İşte bu yüzden herkesin pasif gelir imkanından yararlanmasını istiyorum. “Peki ama nasıl pasif gelir elde edeceğim?” diye sorduğunuzu hisseder gibiyim 🙂 Size aşağıda birkaç pasif gelir örneği verdim.

Öncelikle benim en çok sevdiğim pasif gelir yönteminden başlıyorum: Borsa. Birçok kişiyi zengin eden ve birçok kişiyi batıran borsa, çok kazançlı bir pasif gelir aracıdır. Borsada işlem gören bir şirketin hissesini alırsınız, bu şirketin hisse değeri arttıkça siz de kar edersiniz. Bu durumda yatırdığınız para size para kazandırmış olur. Eğer işinizi bilirseniz belki bir gün borsadan zengin bile olabilirsiniz 🙂 borsadan para kazanmayı öğrenmek için buraya tıklayarak önceden yazdığım bilgilendirici yazıyı okuyabilirsiniz.

Alternatif pasif gelir imkanlarından bahsedecek olursam da şu şekilde sıralama yapabilirim,

 • Boks makinesi alıp dükkanlara ya da iş yerinize koymak.(Sokaklarda gördüğümüz 1 tlye 3 vuruş hakkı veren boks makinelerinden bahsediyorum. Eğer makineyi doğru yere koyarsanız 1-2 ay içerisinde kendisini amorti eder ve sonrasında devamlı kâr edersiniz.)
 • Masaj koltukları alıp doğru yere yerleştirmek.(Birçok yerde denk geldiğinizi düşünüyorum masaj koltuklarına. Hava alanları, otogarlar, şirketler, hastaneler vb… Bu yöntemi kullanarak da birkaç ay içerisinde kâra geçmeniz mümkün.)
 • Satış ortaklığı yapmak.(detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.)
 • Ev alıp kiraya vermek.(Gerçekten harika bir pasif gelir yöntemi. Ama parası olmayanlar için uygulaması neredeyse imkansız bir yöntem.)
 • Çay, kahve ve gıda otomatları alıp üniversite kampüslerine, okullara, hastanelere vb. yerlere koymak.(Gerçekten kazançlı bir yöntem olduğunu düşünüyorum. Birkaç ayda kendisini amorti eder.)

Yukarıdaki listede bahsettiğim yöntemler ile pasif gelir elde etmeniz mümkündür. Ancak tabii ki yapacağınız iş sizin yaratıcılığınıza kalmış. Şunu unutmayın, para kazanmak için her zaman bir fırsat vardır. Yeter ki o fırsatları görmesini bilin. Bu yazımda pasif gelir nedir sorusuna cevap vermeye çalıştım. Konu hakkında düşüncelerinizi yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.

Yazar hakkında bilgi

Kazandiran

www.paraicin.com adresinde Türk insanına para kazandırabilmek amacıyla yazı yayınlayan Satış ortaklığı, blogculuk ve borsa hakkında deneyimli kişi.

5 Yorum
 1. Muhammed Can İnan
  • Kazandiran
 2. kadir handan
 3. Özgür Kurt
 4. Uzayadamı

Ne düşündüğünü bilmek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok sevdiğim, doğru bir söz
Google+