Nasıl zengin olunur?

Zengin olmak sizin elinizde. Kendinize soruyor musunuz nasıl zengin olunur diye? artık sormayın...
Nasıl zengin olunur? Bu soru yıllardan beri sorulan ve insanların kafasını meşgul eden önemli bir sorudur. Çünkü uzun zamandan beri para kazanmak oldukça önemlidir. Para kazanmanın önemi günümüzde çok daha fazladır. Çünkü günümüzde kaliteli ve rahat bir yaşama sahip olmak için gerekli olan şeylerden birisi paradır.

İnsanlar para kazanmak için zamanını, hatta sağlığını bile feda etmektedir. Yani para çok ama çok önemlidir. Peki nasıl zengin olunur? Zengin olmak için ne yapmak gerekir? Aşağıda yazılanları okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Nasıl zengin olunur?

Her şeyin başı çalışmak

Zengin olmak için başlıca şart çalışmaktır. Biliyorum cümle biraz genel oldu. Çalışmak derken para kazanma yönteminiz ile ilgili daha fazla kafa yormaktan bahsediyorum. Mesela diyelim ki sizin para kazanma yolunuz borsa. Borsa hakkında daha fazla bilgi edinmek, şirket haberlerini her gün okumak, ünlü yatırımcıların tavsiyelerini dinlemek ve pazar araştırması yapmak sizin için bir çalışmadır. Yani eğer ticaret yaparak zengin olmak istiyorsanız gidin dış ticaret kursu alın. Demek istediğim şey bu.

Boşa zaman geçirmeyin

Eğer zengin olmayı kafanıza koyduysanız, sizi zengin olmaktan alı koyan şeyleri bir kenara bırakın ve zengin olma yolunda istikrarlı adımlarla ilerleyin. Mesela oyun oynamak, televizyon izlemek ya da müzik dinlemek sizi zengin olma konusunda engelliyorsa bu tür alışkanlıklarınızı sınırlayın. Yapacağınız işe odaklanmak çok önemlidir.

Birikim yapın

Yapacağınız her birikim, zengin olmak için kullanabileceğiniz sermayedir. 5 harcıyorsanız 1 biriktirin. Zengin insanlara bakarsanız çoğunun ne kadar yatırımcı, ne kadar birikimci olduğunu ve boşa para harcamadıklarını görürsünüz. Hatta kimi zaman cimri bile olabilirsiniz ama bunu tavsiye etmiyorum. Çünkü cimrilik ile tasarruflu olmak farklı şeylerdir. Cimri insan insanları kendisinden uzaklaştırır. Günde 3 TL biriktirseniz ayda 90 TL, yılda 1080 TL yapar. Bu para bile 1 yılın sonunda küçük bir iş kurmanıza yardımcı olabilir.

Pasif gelir getirecek işler yapın

Pasif gelir demek siz bir şey yapmasanız bile size para kazandıran gelir demektir.(pasif gelir imkanları nelerdir? tıkla öğren) Yani pasif gelir sayesinde uyurken bile para kazanabilirsiniz. Mesela internetten satış ortaklığı yaparak sizin haberiniz olmasa bile pazarladığınız ürünü birisi satın alabilir ve para kazanabilirsiniz. Mesela arkadaşlar Ben satış ortaklığı sayesinde dışarıda gezerken bile para kazanıyorum. Size de satış ortaklığı ile para kazanmanızı tavsiye ederim çünkü gerçekten zevkli ve iyi para kazandırabilen bir iş. Buraya tıklayarak benim tavsiye ettiğim satış ortaklığı eğitim seti olan Goomass ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz..

Yatırım yapın

Aslında yatırım yapmak dünyanın en eski kazanma yöntemlerinden birisidir. Çiftçilik de bir yatırımdır. Ekersin, sonra biçersin. Para kazanmakta da bu böyledir. Bugün 5 yatırırsın yarın 10 kazanırsın. Günümüzde değerli ve değerlenecek yerlerden arsa ve gayrimenkul almak iyi bir yatırımdır. Ancak o kadar param yok diyorsanız size kesinlikle borsayı tavsiye ederim(“borsa ile nasıl para kazanılır diyorsanız” buraya tıklayın). Ek olarak söylemekte fayda var ki, yatırım yapmak uzun vadede para kazandırır. Yatırım yaparak kısa vadede para kazanmayı beklemeyin. Dünyanın en iyi borsa yatırımcısı olan Warren Buffet’ın, yani nasıl zengin olunur sorusuna en iyi cevap veren yaşayan efsanenin yatırım ile ilgili güzel bir sözü vardır,

Birileri bugün gölgede oturuyorsa, uzun zaman önce birileri ağaç ektiği içindir.

Krizleri fırsata çevirin

Krizler birçok insan için büyük paralar kaybetmek demektir. Ancak akıllı insanlar her kriz üzerinden para kazanır. Öyle ki dünyadaki en zengin insanlardan çoğu kriz zamanlarında yaptıkları sayesinde zengin olmuşlardır. Örneğin kriz zamanında borsadaki hisselerin değerleri düşer. Borsadan hisse almak için en uygun zaman hisse fiyatlarının düştüğü zaman, yani kriz zamanıdır. Kriz zamanında düşen hisseyi satın alıp, her şey normale döndüğünde ya da hisse fiyatı daha da arttığı zaman satarsanız çok büyük kar edebilirsiniz.

Harekete geçin

Sadece bilgi edinerek, birikim yaparak zengin olamazsınız. Yaptığınız çalışmaların sonuç vermesi için harekete geçmelisiniz ve bildiklerinizi uygulamalısınız. Mesela 1000 TL para biriktirdiniz. Bu parayı borsada değerlendirerek 6 ay içerisinde 1300 TL yapmaya çalışın, daha sonra 1300 TL’yi gün geçtikçe artırın. Bu şekilde harekete geçerek paranıza para katabilirsiniz. Eğer nasıl zengin olunur sorusunu sorarak buraya geldiyseniz harekete geçmek için hazırsınız demektir. Zengin olmanın ilk kuralı harekete geçmektir.

Zengin olmanın formülü

Zengin olmanın bir formülü yoktur ancak yapılması gereken şeyler vardır. Yukarıda yazılanları okuduysanız bu konu hakkında az çok bilgi edinmişsinizdir diye düşünüyorum. Yazıyı, yani nasıl zengin olunur konusunu kısaca özetleyecek olursam,

 • Zengin olmak için birikim yapın(Bu sayede sermaye kazanabilirsiniz).
 • Çok çalışın(Zengin olma yolunuz hakkında daha fazla bilgi edinin).
 • Harekete geçmeden para kazanamazsınız, bu yüzden harekete geçin.
 • Boşa zaman geçirerek zamanınızı heba etmeyin, kendinizi geliştirin.
 • Krizleri çöküş olarak görmek yerine, fırsat olarak görün.
 • Yatırım yaparak paranızın gün geçtikçe değerlenmesini sağlayın.

Sizin de zengin olmak ile ilgili tavsiyeleriniz varsa bana yorum bölümünden ya da iletişim sayfasından iletebilirsiniz.

Yazar hakkında bilgi

Kazandiran

www.paraicin.com adresinde Türk insanına para kazandırabilmek amacıyla yazı yayınlayan Satış ortaklığı, blogculuk ve borsa hakkında deneyimli kişi.

20 Yorum
 1. ziya
 2. ziya
  • Kazandiran
   • asude
    • Kazandiran
 3. Uğur
  • Kazandiran
   • Tuncay
 4. Para babası
  • Kazandiran
   • Para babası
    • Kazandiran
     • Para babası
     • Kazandiran
 5. murat
  • Kazandiran
 6. vahid
  • Kazandiran
 7. Özkan
  • Kazandiran

Ne düşündüğünü bilmek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok sevdiğim, doğru bir söz
Google+