Ebeveynler çocukların hayatını nasıl mahvediyor


Günümüzün ve geleceğimizin anne babaları, bu yazım size. Öncelikle yukarıdaki videoyu izlemenizi istiyorum. Bu videoda 90’lı yılların sonundaki amerikan ailelerinin çocuk yetiştirmesi eleştiriliyor. “Amerikan ailelerinden bize ne” demeyin, o zaman onların yaptıkları = şu an bizlerin yaptıkları. Video biraz argo içeriyor ve bazı yerleri gerçekten saçma ama birkaç yer çok önemli. Videonun başını, ortasını ve sonunu çok iyi izleyin ve izledikten sonra alttaki paragrafı okumaya başlayın.

Ebeveynler çocukların hayatını nasıl mahvediyor

Çocuklarınıza ne kadar kötülük yaptığınızın farkında mısınız? Özellikle günümüzün anneleri çok büyük yanlış içerisinde. Sayenizde yumuşak bir nesil yetişiyor farkında mısınız? Çocuklarınızın iyiliğini düşündüğünüz için onlar için her şeyi kolaylaştırmaya çalışıyorsunuz. Siz iyilik yaptığınızı sanıyorsunuz ama aslında çocuğunuz zorluklarla karşılaşmadığı ileride daha çok zorluk çekiyor.

Her şeyi çocuklar için kolaylaştırmak, çocuklara faydadan çok zarar verir. Sergilediğiniz bu davranış onları 30 yaşına geldiklerinde bile çocuk tutar. Onlara sorumluluk aldırmıyorsunuz ki çocuğunuz rahat etsin, her istediklerini yapıyorsunuz ki çocuk yokluk çektim demesin, yediği yemekleri kontrol etmiyorsunuz ki istediği her şeyi yesin. Siz bu yaptıklarınızı iyilik mi sanıyorsunuz?

Çocuk kendi başına bir şeyleri başarabilmeli. Eğer başarma duygusunu çocuğun elinden alırsanız geriye hiçbir şey kalmaz. Başarma duygusu çocuğu geliştirir, motive eder ve çocuğa özgüven kazandırır. Siz her şeyi çocuğunuz için yaparsanız çocuğunuzun hayatını mahvetmiş olursunuz.

Ebeveynler çocukların hayatını nasıl mahvediyor

Ebeveynler çocukların hayatını nasıl mahvediyor

Büyüklerimiz sertti sert. Onların her işini anne babaları yapmamıştı. 8-9 yaşlarındayken sabahın köründe kalkıp koyunları otlatmışlardı. Peki günümüzde ebeveynler çocuklarına nasıl davranıyor? Bırakın koyun otlatmayı, çocuklarını sabah ekmek almaya bile göndermiyorlar. Bu çocuk sizce sosyal açıdan gelişebilir mi? Sosyal açıdan gelişmeyi geçtim, bu çocuk normal bir insan olabilir mi?

Her gün evde saçma sapan televizyon programları izleyen, anne babasının dizinin dibinden ayrılmayan, doğru dürüst arkadaşı olmayan, hiçbir sorumluluğu olmayan ve rahat yaşamaya alışan bir çocuk ne kadar başarılı olabilir? Bu çocuk ileride nasıl kendi kendisine yetebilir? Çocuğumu rahat ettireceğim, ona iyilik yapacağım derken kötülük yapıyorsunuz haberiniz yok.

Peki bu konuda ne yapılabilir? Çok basit. Aşırı korumacı olmayacaksınız. Çocuğunuzun büyürken kendi başına bir şeyleri yapmasını ve bir şeyleri başarmasını sağlayacaksınız. Onun sosyalleşmesine izin vereceksiniz. Öğrenmesi için fırsat vereceksiniz gerekirse bisikletten düşecek ama düşe düşe öğrenecek. İstediği her şeyi almayacaksınız siz ebeveynsiniz bu tür şeyleri kontrol etmek sizin göreviniz. Çocuğunuza mutlaka ama mutlaka küçük sorumluluklar yükleyeceksiniz bu sayede sorumlu bireyler olarak büyümelerine destek olabilirsiniz.

Çocuklarınızı rahat bırakın. Sosyalleşsinler, düşsünler, eğlensinler, sorumluluk alsınlar, bir şeyler yapmayı denesinler… Her şey deneye deneye olur. Sırf çocuğunuz bisikletten düşmesin diye ona bisiklet almazsanız, bu sefer çocuk bisiklete binmeyi öğrenemez. Bu yüzden ona şans verin, güvenin. Güvenin ki o da size güvensin. Korkmayın çocuğunuza bir şey olmaz. Çocuklarınızı bu kadar yumuşak yetiştirmeyin.

Karşılaştığı en ufak zorlukta pes eden insanların olduğu bir dünya görmek istemiyorum. Böyle bir dünya olmaması için ise çocuklarımızı doğru yetiştirmeliyiz. Yumuşak yetişen çocuklar her zaman sorunlu büyür. Ya depresyona girerler ya kişilik bozuklukları olur ya da özgüvensiz olurlar. Eğer çocuklarınızın başarılı birer birey olarak yetişmesini istiyorsanız onları yumuşak yetiştirmeyin.

Yazar hakkında bilgi

Kazandiran

www.paraicin.com adresinde Türk insanına para kazandırabilmek amacıyla yazı yayınlayan Satış ortaklığı, blogculuk ve borsa hakkında deneyimli kişi.

4 Yorum
  1. Muhammed Can İnan
    • Kazandiran
  2. muhammed
    • Kazandiran

Ne düşündüğünü bilmek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok sevdiğim, doğru bir söz
Google+