Borsadan para kazanmak caiz midir?

Borsadan para kazanmak caiz midir?

Borsadan para kazanmak caiz midir?

Müslüman ülkelerde yatırım yapmayı düşünürken akla gelen sorulardan bir tanesi de borsadan para kazanmak caiz midir? Sorusudur. Borsadan para kazanmayı düşünen Müslümanlar para kazanmadan önce borsadan para kazanmanın caiz olup olmadığını öğrenmelidir.

Borsadan para kazanmak caiz midir?

Borsadan para kazanmak en çok para kazandıran yöntemlerden sadece bir tanesidir. Bu yüzden borsadan para kazanma işine çok rağbet olmaktadır. Tüm dünyada ve ülkemizde en az para kazanan insandan en çok para kazanan insana kadar borsada hissesi olan birçok kişi vardır.

Hatta dünyanın en zengin insanlarından birisi olan Warren Buffett, sadece borsadan kazandığı paralarla zengin olmuş birisidir. Yani demem o ki, borsa çok kazançlı bir para kazanma platformudur. Bu platformu da kullanmak gerekir. Ama kullanmadan önce borsanın caiz olup olmadığını bilmeniz gerekir.

Borsadan para kazanmak bazen caiz bazen ise değildir. Mesela siz gider banka hissesi alırsanız bu caiz değildir çünkü bankalar faiz yoluyla para kazanmaktadır ve islam dininde faiz haramdır. Banka hissesi alarak siz de haram yoldan para kazanmış olursunuz. Dolayısıyla da banka hissesi alarak borsadan para kazanmak caiz değildir.

Olaya sadece banka hissesi olarak bakmayın. Mesela islam dininde alkollü içki içmek de haram kılınmıştır. Siz gidip Efes veya Tuborg hissesi alırsanız o zaman da haram yoldan kazanılan paraya ortak olmuş olursunuz ve dolayısıyla da haram para kazanmış olursunuz. Yani islam dinine uygun olmayan şekilde para kazanan şirketlerin hisselerin alırsanız borsadan para kazanmak caiz değildir.

İslam dinine uygun olarak para kazanan şirketlerin hisselerinden almak caizdir. Borsada işlem gören ve islam dinine uygun olan birçok hisse vardır. O hisselerden para kazanmanız mümkündür. Eğer borsadan para kazanmak caiz midir? sorusu ile ilgili aklınızda hala soru işaretleri varsa yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.

Borsadan para kazanmak istiyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız buraya tıklayarak borsadan al-sat yaparak para kazanmak başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz ve aklınızda yeni fikirler oluşturabilirsiniz.

Burada yazılanlar herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Sadece hangi tür hisselerin caiz olup olmadığını merak edenlere anlatmak amacı güdülmüştür.

Yazar hakkında bilgi

Kazandiran

www.paraicin.com adresinde Türk insanına para kazandırabilmek amacıyla yazı yayınlayan Satış ortaklığı, blogculuk ve borsa hakkında deneyimli kişi.

Yanıt yok

Ne düşündüğünü bilmek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok sevdiğim, doğru bir söz
Google+