Borsa yatırımında sektörlerin önemi

Borsa yatırımında sektörlerin önemi

Borsa yatırımında sektörlerin önemi

Son yıllarda çok büyük kâr getiren hisselere hiç dikkat ettiniz mi? Ben dikkat ettim. Dikkat ettim ve bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Borsaya yatırım yaparken yükselişte olan sektörleri incelemenin önemini en çok kâr getiren hisselere bakınca bir kez daha anladım.

Hisse yatırımı yaparken göz önünde bulundurulması gereken birçok unsur var. Genelde bu unsurlar içerisine sektörleri dahil etmeyiz ama etmeliyiz. Çünkü yükselişte olan sektörler hem kısa vadede hem de uzun vadede çok para kazandırabilir.

Borsa yatırımında sektörlerin önemi

Ülkemizde son yıllarda hangi sektörler en çok gelişme gösterdi? İnşaat, otomotiv, bilişim, enerji. Bu sektörlerde çok büyük bir gelişim var. Peki borsaya baktığımızda en çok kazanç getiren hisseler hangileri? Benim en çok gözüme çarpan çimento hisseleri, otomotiv hisseleri ve madencilik, yenilenebilir enerji vb. hisseler. Bu hisselerin ortak yanı şu: Gelişen sektörlerin hisseleri olmaları.

Bakıyorum bir çimento hissesi(Afyon çimento) 2 yılda yaklaşık 23 kat kâr ettirmiş. Bu da demek oluyor ki eğer o hisseye 2 yıl önce 2 bin tl yatırmış olsaydınız, şimdi 46 bin tlniz olacaktı. 10 bin tl yatırmış olsaydınız 230 bin tlniz olacaktı. Bahsettiğim kâr gerçekten çok büyük. Şu anda ülkemize en çok para kazandıran sektörlerden birisi inşaat sektörü. Bu yüzden de inşaat sektörünü devlet çok destekliyor. İşte bu sebepten dolayı inşaat ile ilgili hisselere yatırım yapmak mantıklı. Ama benim bu söylediklerimi bir yatırım tavsiyesi olarak algılamayın. Tamamen gözlemlerimi aktarıyorum.

Gelişmekte olan diğer bir sektör olan otomotiv hisselerine bakalım. Örneğin Ford otosan(FROTO) 2008 yılından beri hiç zarar etmemiş. 2008 yılında 2.57 olan hisse değeri, günümüz itibariyle(20.07.2015) 35,10. Yani hemen hemen 13 katı. Bu da demek oluyor ki, eğer siz 2008 yılında bu hisseye 10.000 lira yatırmış olsaydınız şu anda elinizdeki para 130.000 lira olacaktı. Hiçbir şey yapmadan 7 yılda 120.000 lira kar etmiş olacaktınız. Bu örnekte gelişmekte olan sektörlerin uzun vadede ne kadar çok kazanç getirdiğini açıklamaya çalıştım.

Yukarıda verdiğim örnekler sadece gözüme fazlasıyla çarpan hisselerdi. Araştırsak bunlar gibi 6-7 tane daha hisse buluruz. Borsa yatırımında sektörlerin önemi gerçekten çok ama çok büyük. Eğer gelişmekte olan sektörleri iyi takip ederseniz ve bu sektörlerin liderlerini, kaliteli şirketlerini bulup yatırım yaparsanız uzun vadede zengin bile olabilirsiniz.

Borsaya yatırım yapmak gibi bir niyetiniz varsa ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayın ve borsa hakkında yazdığım diğer yazımı okuyun.

Yazar hakkında bilgi

Kazandiran

www.paraicin.com adresinde Türk insanına para kazandırabilmek amacıyla yazı yayınlayan Satış ortaklığı, blogculuk ve borsa hakkında deneyimli kişi.

Yanıt yok

Ne düşündüğünü bilmek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok sevdiğim, doğru bir söz
Google+