Borsa kumar değildir

Öyle bir toplumuz ki, beceremediğimiz şeyleri kötülemeyi çok iyi başarıyoruz. Borsa da genel olarak beceremediğimiz alanlardan bir tanesi. Dolayısıyla borsayı da kötülüyoruz. Neymiş “borsa kumarmış.” Borsanın kumar ile uzaktan yakından alakası bile yok.

Borsadan para kazanan ve borsa hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar bana bu konuda hak verecektir. Ben de borsadan para kazandım, hala da kazanıyorum ve bu konu hakkında bilgi sahibi olduğum için garantili bir şekilde borsadan para kazanıyorum diyebilirim.

Kumar, işin içerisinde şans varsa olur. Borsadan para kazanmak borsa psikolojisini bilmek, şirketleri takip etmek ve teknik analiz ile ilgilidir. Yani giriş paragrafında da belirttiğim gibi, borsanın kumar ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktur.

Borsa kumar değildir

Borsa kumar değildir

Borsa kumar değildir

Dünyanın bir numaralı borsacısı Warren Buffett, kumardan nefret eden bir insandır. Gençliğinde at yarışı oynayarak 1 haftalık kazancını kaybetmiştir ve o günden sonra bir daha kumar oynamamıştır. Kendisi 62 milyar dolarlık servetini(bir zamanlar dünyanın en zengin insanıydı) tamamen borsa sayesinde kazanmıştır. Sürekli bağış yapmaktadır(en bilineni Bill Gates vakfına yaptığı 31 milyar dolarlık bağıştır) ama her geçen gün servetine servet katmaktadır. Warren Buffett bir finans dehasıdır ve herkes onun kadar iyi para kazanamaz ancak eminim ki borsa hakkında bilgisi olan kişiler borsadan çok iyi paralar kazanabilir.

Eğer borsadan para kazanmak istiyorsanız size tavsiyem öncelikle borsanın mantığını ve işleyiş tarzını tam olarak kavramanız, kavradıktan sonra ise borsa bilginizi artırmanızdır. Çünkü borsa ile ilgili bilginiz olmadan paldır küldür yatırım yapmaya kalkarsanız büyük ihtimalle zarar edersiniz.

Borsa uzun vade işidir. Borsaya çok büyük paralarla girmeyecekseniz, günlük alım satım size çok para kazandırmaz. Eğer küçük yatırımcı iseniz uzun vadeli yatırım yapmak en mantıklısı olacaktır. Genelde insanlar zarar etmeye başlayınca hemen hissedeki parasını çeker. İşte bu davranış genelde yanlıştır.

Bu yazıda size sadece borsa kumar değildir demek istedim. Eğer borsayı öğrenerek iyi bir yatırımcı olmak ve kâr etmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz ve önceden yazmış olduğum “borsa eğitimi” niteliğindeki yazımı okuyabilirsiniz. Eğer genel yatırım hakkında bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Yazar hakkında bilgi

Kazandiran

www.paraicin.com adresinde Türk insanına para kazandırabilmek amacıyla yazı yayınlayan Satış ortaklığı, blogculuk ve borsa hakkında deneyimli kişi.

Ne düşündüğünü bilmek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok sevdiğim, doğru bir söz
Google+