Borsa ile Kaç Para Kazanılabilir

Uzun zamandan beri borsa ile ilgili yazı paylaşmıyordum. Özlemişim borsayı 😀 Bu yazımda borsadan kaç para kazanılabilir sorusunu cevaplandırmaya çalışacağım. Öncelikle şunu belirtmemde fayda var ki, borsa ne kumardır ne de şans işidir. Aynı zamanda borsa riskli de değildir. Tabii işini bilene… Şimdi sizlerle gerçekten işini iyi bilen yatırımcılar hakkında bilgiler paylaşmak istiyorum. Bu yatırımcıların borsa ile nasıl bu kadar çok para kazandıklarını anlamak için çok önemli bilgiler vermeye çalışacağım.

Borsa ile Kaç Para Kazanılabilir

Borsa ile Kaç Para Kazanılabilir

Borsa ile Kaç Para Kazanılabilir

Arkadaşlar inanın bana borsa ile çok büyük miktarlarda para kazanılabilir. Daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama George Soros, Warren Buffett gibi yatırımcılar borsadan çok büyük paralar kazanılabildiğinin yaşayan örnekleri. Finans çevrelerinde bu insanlar “yaşayan efsane” olarak adlandırılıyor. Öncelikle sizlere bu kişilerin borsa ile kazanmış oldukları servetlerinden bahsetmek istiyorum.

Öncelikle George Soros ile başlayayım. Kendisi, birçok komplo teorisinin baş rolünde yer almış bir kişilik. Doğrudur veya değildir, birçok devrimde ve krizde kendisinin baş rolde olduğu ve kendisinin şeytani bir kişilik olduğundan bahsedilir. Bizi bunlar ilgilendirmiyor. Soros’un borsa ile ne kadar para kazandığından bahsedelim.

Şu anda Soros’un kişisel varlığı 24 milyar dolar olarak görünmekte. Kendisi Soros Fund Management şirketinin sahibi. Aynı zamanda Açık Toplum Enstitüleri ile de tüm dünyada faaliyet gösteriyor ve birçok ülkedeki sivil toplum örgütlerine para akıtıyor. Her ne kadar kişisel serveti 24 milyar dolar olarak görünse de, aslında çok daha büyük paraların sahibi olduğunu biliyoruz. Tabii ki Soros servetinin hepsini borsa ile yapmadı ama servetinin başlangıç noktası borsadır. Aynı zamanda servetinin büyük bir bölümünü de borsa ile kazanmıştır. Geçen yıl 4 milyar dolar para kazanarak para kazanmadaki uzmanlığını tüm dünyaya göstermiştir George Soros.

Yatırım yaparken zevk alıyorsanız muhtemelen hiç para kazanamıyorsunuz demektir. İyi yatırım sıkıcıdır – George Soros

Yukarıdaki söz George Soros’un nasıl bir yatırım stratejisinin olduğunu gözler önüne seriyor. Kendisi uzun vadeli yatırımdan yana. Ve evet, birçok yatırım dahisi uzun vadeli yatırımdan yana. Şimdi sizlerle Warren Buffett hakkında bir şeyler paylaşmak istiyorum.

Warren Buffett, bir zamanlar dünyanın en zenginleri listesinde 1 numaraları sırada yer almış ve birkaç yıl önce neredeyse 65 milyar dolarlık servetinin 31 milyar dolarını Bill & Melinda Gates vakfına bağışlamıştır. Şu anda 65 milyar dolar kişisel servetinin olduğunu söyleyebilirim. Yani 31 milyar dolar bağış yapmamış olsaydı şu anda rahatlık 90 milyar doları aşkın bir kişisel servet ile dünyanın “resmi” olarak en zengin insanı unvanına sahip olacaktı.

Peki Warren Buffett ne yaptı da bu serveti kazandı? George Soros’un aksine Warren Buffett’ın neredeyse tek işi borsadır. Tüm servetini borsa sayesinde kazanan bir kişilik olarak Warren Buffett, borsa ile ilgilenen herkesin bilmesi gereken birkaç kişiden bir tanesidir.

Kendisi kaliteli şirketlere uzun vadeli yatırım yapmanın önemini her seferinde vurgulamış ve bu felsefeyi bütün yatırımcılara tavsiye etmiştir. Warren Buffett’ın yatırım ve hayat felsefelerini öğrenmek isterseniz buraya tıklayarak daha önceden yazmış olduğum Warren Buffett’dan Öğrenilecek 7 Ders adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Evet arkadaşlar, sözün özü şudur: Borsa ile çok büyük miktarlarda para kazanılabilir. Bunun için ihtiyacınız olan şey bilgi + tecrübe + sabır + para. Başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok. Borsadan para kazanmak istiyorsanız borsa ile ilgili her gün yeni şeyler öğrenmelisiniz. Kazandığınız paraları yatırım yapmak için ayırıp kaliteli şirketlere yatırım yapmalısınız. Sabırlı olup, yatırımınızın değerlenmesini beklemelisiniz.

Son olarak sizlere daha önce yazmış olduğum borsa ile ilgili yazıları okumanızı tavsiye ediyorum. Altta listeledim. İçlerinden mutlaka 1-2 tanesini okuyun. Şimdilik hoşçakalın arkadaşlar bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Yazar hakkında bilgi

Kazandiran

www.paraicin.com adresinde Türk insanına para kazandırabilmek amacıyla yazı yayınlayan Satış ortaklığı, blogculuk ve borsa hakkında deneyimli kişi.

3 Yorum
  1. Para kazanma
    • Kazandiran
  2. Fırat

Ne düşündüğünü bilmek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok sevdiğim, doğru bir söz
Google+