Bahane bulmaktan vazgeçin

Bahane bulmaktan vazgeçin ve harekete geçin

Bahane bulmaktan vazgeçin ve harekete geçin

Başarılı insanlar dışında herkes bahane bulur. Başarılı insanları diğer insanlardan ayıran da budur zaten. İstediğimiz bir iş olmaz ve hemen bahane bulmaya çalışırız. Çünkü bahaneler bizim kurtarıcımızdır. Bahane bulmak, yaptığımız işin neden istediğimiz gibi sonuçlanmadığını diğer insanlara ve kendimize açıklama biçimimizdir. Bahane bularak diğer insanlara ve kendimize yalan söylemiş oluruz. Diğer insanlara yalan söylemek neyse de, kendimize yalan söylemek bizi gerçekten çok yıpratır. İşte bu yüzden bir an önce bahane bulmaktan vazgeçmemiz gerekiyor.

Bahane bulmaktan vazgeçin

Bir işte başarısız olduğumuz zaman bahane bulmak, bizi tabiri caizse “başarısız, ezik, mal, salak” gibi kavramlardan kurtaracak gibi düşünebiliriz. Ama aslında kendimize yalan söylüyor oluruz. Diğer insanların gözünde belki bir açıklamamız olabilir ama asıl açıklamayı kendimize yapmamız gerekmektedir.

Öncelikle şunu belirtmemde fayda var ki, bahane bulan insan başarısız olmaya mahkumdur. Eğer bahane bulmaya devam edecekseniz başarısız olacaksınız demektir. Yapmanız gereken ilk şey bahane bulmaktan vazgeçmek olmalı. Bu ilk adımı atarsanız emin olun birçok şeyi değiştirmiş olacaksınız.

Bahane bulmak sizi hiçbir yere götürmez. Bahane bulmak yerine sizi neyin başarısız yaptığını bulmaya çalışın. Örneğin üniversite sınavına girdiğinizi varsayın. Sınavı kazanmıyorsunuz ve başlıyorsunuz bahane üretmeye. Yok sınav zordu, yok zaten çalışmamıştım, yok sınavda stres yaptım… Bahaneler uzar gider. Ama bu bahaneler size hiçbir şey kazandırmaz. Madem sınavı bir sebepten dolayı kazanamadınız, o zaman bu sebebi ortadan kaldırmaya bakın. Çalışmadığınız için mi kazanamadınız? o zaman seneye çalışın. Stres yaptığınız için mi kazanamadınız? o zaman seneye stres yapmamak için elinizden geleni yapın.

Bahane bulmaktan vazgeçmek sizi hayatınızın her alanında ileri götürür. Ama bahane bulmaya devam ederseniz yerinizde saymaya, hatta kendinizi “hiçbir şeyi yapamayan birisi” olarak görerek geri gitmeye başlarsınız. Bahane bulmak başarı yolunu engelleyen en önemli unsurlardan bir tanesidir. Bu yüzden bugünden itibaren bahane bulmaktan vazgeçin ve başarılı olmak için bir adım atın.

Hangi konuda başarılı olmak istiyorsanız bu konulara kafa yorun. Bahane üretmeyi bırakın. Çünkü bahane üreterek hiçbir yere varamayacaksınız ve bu bahaneler sizi geriletecek. Sadece gerçeklerle yüzleşemeyenler bahane bulur. Gerçek hayatta gerçek başarılar elde etmek istiyorsanız gerçeklerle yüzleşmelisiniz. Bahane bulmaktan vazgeçmedikçe gerçeklerle yüzleşemeyeceksiniz.

Başarılı olmak istiyorum” demek tek başına yetmez. Bunun için çabalamalısınız ve bahane bulmayı bırakmalısınız. İşte o zaman önünüz açık demektir. Hiç kimse sizin için bir şeyler yapmayacak. Sadece siz kendi kendinizi kurtarabilirsiniz. Siz sürekli bahane bulan insanlardan daha iyisiniz ve daha iyisini hak ediyorsunuz. Sırf bu yazıyı okuyor olmanız bile sizin bir adım atmaya istekli olduğunuzu gösteriyor. Bu yüzden, kendinize gelin ve çok geç olmadan bahane bulmaktan vazgeçin…

Yazar hakkında bilgi

Kazandiran

www.paraicin.com adresinde Türk insanına para kazandırabilmek amacıyla yazı yayınlayan Satış ortaklığı, blogculuk ve borsa hakkında deneyimli kişi.

Yanıt yok

Ne düşündüğünü bilmek istiyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok sevdiğim, doğru bir söz
Google+